Newsletter 2/2014

[thumbnail]

Milí priatelia, sme tu s druhým číslom nášho newslettera. Teší nás, že úvodné číslo sa u mnohých prijímateľov stretlo s kladnou odozvou a budeme Vám vďační za každú spätnú väzbu. Veríme, že našou spoločnou prácou v oblasti digitalizácie materských škôl naplníme ciele stanovené v rámci Programu podpory digitalizácie škôl. Aj v tomto čísle, sme v […]

[header]

Milí priatelia,

sme tu s druhým číslom nášho newslettera. Teší nás, že úvodné číslo sa u mnohých prijímateľov stretlo s kladnou odozvou a budeme Vám vďační za každú spätnú väzbu. Veríme, že našou spoločnou prácou v oblasti digitalizácie materských škôl naplníme ciele stanovené v rámci Programu podpory digitalizácie škôl.

Aj v tomto čísle, sme v spolupráci s odborníčkami z praxe, pripravili aktivity a pracovné listy zamerané na jesenné obdobie. Dúfame, že Vám uľahčia prácu s deťmi a pomôžu v správnom a primeranom využívaní digitálnych technológií v každodennom živote materskej školy.

Opäť, priamo v pripravených aktivitách, nájdete štandardy a ciele, postupy, stratégie i odporúčané pomôcky na výchovno-vzdelávaciu činnosť. Priamo z newslettera sa viete dostať na aktivity bezplatne sprístupnené na portáli Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR – http://planetavedomosti.iedu.sk/.

Prajem Vám dobré čítanie.

---
[Lily číta o mačke]
Lily číta o mačke

je aktivita, ktorej cieľom je stimulovať deti k premýšľaniu nad počutým textom, rozvíjať u nich schopnosť interpretovať a hodnotiť svoje názory súvisiace s textom a schopnosť prepájať informácie z textu so svojimi skúsenosťami a poznatkami.

[Čo počula Lily v lese]
Čo počula Lily v lese

sú aktivity zamerané na zreprodukovanie krátkeho vypočutého textu, rozoznávanie jemnejších zvukových odtieňov, uplatňovanie logického myslenia pri riešení úloh a na samostatnú obsluhu jednoduchých digitálnych pomocníkov.

---

K jeseni neoddeliteľne patrí aj daždivé počasie. Pôda potrebuje vlahu, preto sa určite nenahneváme na zamračenú oblohu, hlavne s dobrým dáždnikom. Pripravili sme pre Vás dva pracovné listy s tematikou sychravej jesene.

[Dážď]
[Dáždnik]
---

Pri počasí ešte ostaneme.

[Aké je dnes počasie?]
Aké je dnes počasie?

Interaktívna aktivita zameraná na pozorovanie okolia.

[Jesenná pohľadnica pre kamaráta]
Jesenná pohľadnica pre kamaráta,

či kamarátku je ďalšia interaktívna aktivita, ktorú dieťa ocení. Ježko, veverička či gaštan potešia nielen tvorcu pohľadnice, ale aj kamaráta či mamičku. Ideálnym miestom pre prezentáciu výtvorov detí je interaktívna tabuľa.

---

Záverom…

Minule sme sa krátko zamysleli nad osvetou, ktorú materské školy robia alebo budú robiť v oblasti využívania digitálnych technológií (ďalej DT) hlavne medzi rodičmi detí im zverených. Pozrime sa spolu na myšlienky, ktoré odborníci a výskumníci sformulovali pre túto problematiku.

Domnievajú sa, že DT môžu pomôcť pri vývine kompetencií detí už v ich predškolskom veku. Z výskumov vyplynulo, že: „dnešné deti vyrastajú vo svete, ktorý digitálne technológie nielenže obsahuje, ale je nimi čoraz viac formovaný“. Pozorovania z ich štúdií môžeme voľne zhrnúť nasledovne:

  • nové technológie významne ovplyvňujú životy malých detí;
  • malé deti majú celkom špecifický prístup k DT;
  • rodičia si nie vždy uvedomujú, ako sú ich deti vystavené týmto technológiám a obsahu, ktorý sa dá cez ne prenášať;
  • schopnosť poskytnúť svojim deťom potrebnú skúsenosť, ochranu a podporu je u rodičov na rozličnej úrovni;
  • veľa detí má podstatne jednoduchší prístup k novým DT doma než vo vzdelávacom zariadení;
  • učiteľom často chýba kvalitná znalosť a dôvera k DT;
  • vybavenie materských škôl digitálnymi technológiami sa významne líši;
  • komunikácia medzi rodičmi a pedagógmi o zručnostiach ich detí v tejto oblasti v mnohých prípadoch prakticky neexistuje. *

Čoraz viac detí sa s počítačom či tabletom stretne ešte skôr, než idú do materskej školy. Je teda celkom prirodzené, že sú vystavené aj pozitívnemu, aj negatívnemu pôsobeniu nových technológií. Preto je úlohou materskej školy neprehliadať tieto trendy a naopak zaujímať sa o postupy a stratégie integrácie DT, a to o také postupy, ktoré nám umožnia dosahovať učebné ciele efektívnejším, presvedčivejším a modernejším spôsobom – vždy, keď je to vhodné.

V nasledujúcich newsletteroch si postupne predstavíme možnosti najvhodnejšej a primeranej integrácie DT do každodennej práce materskej školy, ktorej praktické ukážky sú náplňou aj dnešného a minulého vydania newslettera.

---

* Zdroj: KALAŠ, I. Spoznávame potenciál digitálnych technológií v predprimárnom vzdelávaní (preklad z anglického jazyka). Bratislava: Ústav informácií a prognóz školstva, 2011. ISBN 978-80-7098-495-6, dostupné na http://www.rirs.iedu.sk/Dokumenty/Spoznavame_potencial_technologii.pdf.