Ako postupovať pri voľbách členov rady školy v materskej škole s právnou subjektivitou, ktorá má 3 zamestnancov – riaditeľa, učiteľku a upratovačku? Stará rada školy končí svoje funkčné obdobie a treba zvoliť novú radu školy. Kto volí predsedu rady školy?

[thumbnail]

Pôsobnosť orgánov školskej samosprávy a členstvo v orgánoch školskej samosprávy upravuje § 24 a § 25 zákona č. 596/2003. Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 596/2003 Z. z.“). Pri ustanovovaní každej rady školy platia postupy uvedené vo vyhláške MŠ SR č. 291/2004 Z. […]

Pôsobnosť orgánov školskej samosprávy a členstvo v orgánoch školskej samosprávy upravuje § 24 a § 25 zákona č. 596/2003. Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 596/2003 Z. z.“).

Pri ustanovovaní každej rady školy platia postupy uvedené vo vyhláške MŠ SR č. 291/2004 Z. z., ktorou sa určujú podrobnosti o spôsobe ustanovenia orgánov školskej samosprávy, o ich zložení, o ich organizačnom a finančnom zabezpečení v znení vyhlášky MŠ SR č. 230/2009 Z. z. (ďalej len „vyhláška MŠ SR č. 291/2004 Z. z.“).

Za ustanovenie rady školy zodpovedá zriaďovateľ.

Je potrebné osobitne zdôrazniť, že ani zákon č. 596/2003 Z. z. ani vyhláška MŠ SR č. 291/2004 Z. z. neustanovujú žiadne osobitosti ustanovovania, ani činnosti rady školy s ohľadom na to, či je predmetná škola/školské zariadenie, pri ktorom sa rada školy zriaďuje právnym subjektom alebo je bez právnej subjektivity.

Zloženie rady školy sa nikdy neuskutočňuje voľbou. Zo zákona je presne dané zloženie rady školy, ktorá má 11 členov a zároveň je v zákone č. 596/2003 Z. z. ustanovené, že zloženie a počet členov rady školy, ktorej počet členov je nižší ako 11, nie však nižší ako 5 (§ 25 ods. 2 a 3 zákona č. 596/2003 Z. z.), určuje zriaďovateľ s prihliadnutím na celkový počet zamestnancov školy alebo školského zariadenia, pričom dodržiava zásadu, že počet členov rady školy, ktorí nie sú zamestnancami školy alebo školského zariadenia, musí byť väčšinový.

To, že zloženie a počet členov rady školy, ktorá má menej ako 11 členov, ale nie menej ako 5, určuje zriaďovateľ, neznamená, že sa neuskutočňujú voľby členov rady školy. Znamená to, že zriaďovateľ môže určiť, že napr.:

  1. členmi 5-člennej rady budú dvaja zástupcovia za rodičov a 3 delegovaní zástupcovia zriaďovateľa – teda že v rade školy nebude žiadny zástupca za pedagogických ani za nepedagogických zamestnancov školy,
  2. bude v nej 1 zástupca za pedagogických, 1 zástupca za nepedagogických zamestnancov školy, 1 zástupca za rodičov a 2 delegovaní zástupcovia zriaďovateľa.

V obidvoch týchto modelových príkladoch zloženia členov rady školy určených zriaďovateľom, ale stále rovnako platí, že konkrétne osoby za jednotlivé kategórie členov rady školy sa volia spôsobom ustanoveným v § 1 vyhlášky MŠ SR č. 291/2004 Z. z.

A aj keď by sa to mohlo zdať formálne (v prípade druhého modelového zloženia 5-člennej rady školy), že by jediná oprávnená volička, napr. za pedagogických zamestnancov/za nepedagogických zamestnancov mala voliť sama seba, aj takéto voľby sa musia uskutočniť riadne, regulárne v súlade s § 1 vyhlášky MŠ SR č. 291/2004 Z. z. aj s hlasovacím lístkom, aj s kandidátnou listinou (na ktorej bude len jeden kandidát).

V žiadnom prípade nesmie určiť zriaďovateľ konkrétnu osobu, ktorá bude členom rady školy (aj keď je 1 učiteľka a 1 upratovačka a on vie, že to budú len ony dve, musia sa voľby uskutočniť).

Z ustanovenia § 5 ods. 4 vyhlášky MŠ SR č. 291/2004 Z. z. jasne vyplýva, že zvolení členovia rady školy si spomedzi seba na ustanovujúcom zasadnutí rady školy volia predsedu, o čom musí byť aj zmienka v zápisnici z ustanovujúceho zasadnutia novozvolenej rady školy.