Ako postupovať, keď sa na voľbách nezúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov (napr. rodičov)? Môže sa opakovaná voľba konať hneď, napríklad o 30 minút, alebo sa musí uskutočniť v iný deň?

[thumbnail]

Členov rady školy si na základe podnetu riaditeľa školy (na účel voľby členov rady školy osobitne zvolá pedagogických a nepedagogických zamestnancov a rodičov detí) volia spomedzi seba osobitne pedagogickí zamestnanci školy, nepedagogickí zamestnanci školy a rodičia detí navštevujúcich školu. Voľby za každú kategóriu členov sa môžu uskutočniť len vtedy, ak je prítomná nadpolovičná väčšina oprávnených […]

Členov rady školy si na základe podnetu riaditeľa školy (na účel voľby členov rady školy osobitne zvolá pedagogických a nepedagogických zamestnancov a rodičov detí) volia spomedzi seba osobitne pedagogickí zamestnanci školy, nepedagogickí zamestnanci školy a rodičia detí navštevujúcich školu.

Voľby za každú kategóriu členov sa môžu uskutočniť len vtedy, ak je prítomná nadpolovičná väčšina oprávnených voličov tej-ktorej kategórie členov rady školy.

Do počtu oprávnených voličov za rodičov sa počíta len jeden z rodičov, na ktorom sa rodičia konkrétneho dieťaťa/konkrétnych detí dohodli, že za nich uplatní svoj hlas. Ak sa stane, že by chceli niektorí rodičia voliť obidvaja, hlasovací lístok môže dostať len jeden z nich.

Ak sa nezíde nadpolovičná väčšina oprávnených voličov, riaditeľ školy vyhlási opakovanú voľbu, pričom pri opakovanej voľbe sa už podmienka účasti nadpolovičnej väčšiny oprávnených voličov nevyžaduje.

Opakovaná voľba členov rady školy sa môže uskutočniť aj v ten istý deň (trebárs aj o 30 minút).

Analogicky, ako je opísané vyššie, sa pri opakovanej voľbe postupuje aj vo vzťahu k pedagogickým aj nepedagogickým zamestnancom, ak sa ich pri voľbe členov rady školy nezišla nadpolovičná väčšina.