Môže byť členom rady školy manžel riaditeľky?

[thumbnail]

Členstvo v orgánoch školskej samosprávy je upravené v § 25 zákona č. 596/2003 Z. z. Kto nemôže byť členom rady školy, je ustanovené v § 25 ods. 11 uvedeného zákona. V tomto ustanovení nie je explicitne ustanovené, že by členom rady školy nemohla byť osoba blízka riaditeľovi školy alebo jeho zástupcovi. V § 25 ods. […]

Členstvo v orgánoch školskej samosprávy je upravené v § 25 zákona č. 596/2003 Z. z. Kto nemôže byť členom rady školy, je ustanovené v § 25 ods. 11 uvedeného zákona. V tomto ustanovení nie je explicitne ustanovené, že by členom rady školy nemohla byť osoba blízka riaditeľovi školy alebo jeho zástupcovi.

V § 25 ods. 13 zákona č. 596/2003 Z. z. je však ustanovené, že členstvo v rade školy sa pozastavuje dňom doručenia prihlášky člena rady školy alebo jemu blízkej osoby do výberového konania na funkciu riaditeľa školy, pričom členstvo sa pozastavuje až do skončenia výberového konania.

Z vyššie uvedeného sa dá odvodiť záver, že aj napriek tomu, že v citovanom zákone explicitne neexistuje právna prekážka, aby členom rady školy nemohla byť osoba blízka riaditeľovi školy alebo jeho zástupcovi, pozerajúc sa na daný problém z morálneho hľadiska možno považovať členstvo osoby blízkej riaditeľovi školy alebo jeho zástupcovi v rade školy za nevhodné.

Na doplnenie informácie ešte uvádzame, že charakteristika blízkej osoby je ustanovená v § 116 zákona č. 40/1964 Zb. občiansky zákonník v znení neskorších predpisov, v ktorom je uvedené: „Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu. “