Ako sa postupuje, ak sa člen rady školy za rodičov stane zamestnancom školy?

[thumbnail]

Pri zložení členov rady sa dodržiava zásada, že počet členov rady školy, ktorí nie sú zamestnancami školy, musí byť väčšinový. Členstvo v orgánoch školskej samosprávy podľa § 25 ods. 12 písm. b) zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších […]

Pri zložení členov rady sa dodržiava zásada, že počet členov rady školy, ktorí nie sú zamestnancami školy, musí byť väčšinový.

Členstvo v orgánoch školskej samosprávy podľa § 25 ods. 12 písm. b) zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov zaniká vzdaním sa členstva a podľa § 25 ods. 12 písm. g) zákona č. 596/2003 Z. z. odvolaním zvoleného člena podľa odsekov 5 a 6. V podstate sa teda situácia v rade školy pri škole, kde sa člen rady školy za rodičov stal zamestnancom školy, dá riešiť dvojako:

  • táto osoba, zvolená za člena rady školy za rodičov, ktorá sa zamestnala ako napr. hospodárka predmetnej školy, sa vzdá svojho členstva, pretože už neplatí to, že nie je zamestnancom školy. A následne, v závislosti od toho, ako je upravený štatút rady školy, sa budú konať doplňovacie voľby člena rady školy za rodičov, alebo na takto uvoľnené miesto nastúpi ďalší rodič, ktorý pri voľbách členov rady školy za rodičov získal najvyšší počet hlasov;
  • rodičia odvolajú túto konkrétnu osobu, ktorá sa stala zamestnankyňou predmetnej školy a to spôsobom, ako je uvedený v štatúte, a budú sa konať doplňovacie voľby člena rady školy za rodičov, alebo na takto uvoľnené miesto nastúpi ďalší rodič, ktorý pri voľbách členov rady školy za rodičov získal najvyšší počet hlasov.

Z vyššie uvedeného teda vyplýva, že táto osoba ďalej nesmie byť členkou rady školy zo zákona a aj kvôli tomu, ako je už uvedené skôr, že by sa porušila zásada, že počet členov rady školy, ktorí nie sú zamestnancami školy, musí byť väčšinový.