Kto rozhoduje o odvolaní riaditeľa materskej školy z dôvodu závažného porušenia všeobecne záväzných právnych predpisov? Starosta alebo obecné zastupiteľstvo?

[thumbnail]

V súlade s § 3 ods. 7 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých predpisov(ďalej len „zákon č. 596/2003 Z. z.“) zriaďovateľ odvolá riaditeľa: ak bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, za porušenie povinností a obmedzení vyplývajúcich z osobitného predpisu, za závažné […]

V súlade s § 3 ods. 7 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých predpisov(ďalej len „zákon č. 596/2003 Z. z.“) zriaďovateľ odvolá riaditeľa:

  1. ak bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin,
  2. za porušenie povinností a obmedzení vyplývajúcich z osobitného predpisu,
  3. za závažné porušenie všeobecne záväzných právnych predpisov, alebo
  4. ak sa zrušuje škola alebo školské zariadenie,
  5. na návrh hlavného školského inšpektora.

Pod závažným porušením všeobecne záväzných právnych predpisov sa rozumie najmä porušenie, napríklad § 47 zákona č. 303/1995 Z. z. o rozpočtových pravidlách v znení neskorších predpisov; zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi; zákona č. 330/1996 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov; zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v znení neskorších predpisov.

Odporúča sa, aby zriaďovateľ (teda obec/mesto) mal určené a definované v nejakom svojom internom predpise, čo bude považovať za závažné porušenie všeobecne záväzných predpisov už aj vzhľadom na to, že ktorýkoľvek odvolaný riaditeľ má právo domáhať sa svojich práv a právom chránených záujmov na súde.

Ak zriaďovateľ vyhodnotí isté konanie riaditeľa materskej školy ako závažné porušenie všeobecne záväzných právnych predpisov riaditeľom, má postupovať vyššie uvedeným spôsobom.

Ak nastane dôvod na odvolanie riaditeľa materskej školy z dôvodu závažného porušenia všeobecne záväzných právnych predpisov, zriaďovateľ si pri odvolávaní riaditeľa musí v súlade s § 3 ods. 9 zákona č. 596/2003 Z. z. vyžiadať vyjadrenie príslušnej rady školy, nie však súhlas rady školy. Z uvedeného vyplýva, že ak by aj bolo vyjadrenie rady školy zamietavé voči rozhodnutiu zriaďovateľa odvolať riaditeľa, nie je to prekážkou pri odvolaní riaditeľa z vyššie uvedeného dôvodu.

V súlade s § 3 ods. 11 zákona č. 596/2003 Z. z. vo veci vymenúvania a odvolávania riaditeľa školy, ktorej zriaďovateľom je obec, vystupuje za zriaďovateľa starosta obce.

Vzhľadom na to, že na vymenúvanie a odvolávanie riaditeľa sa nevzťahuje osobitný predpis, teda zákon SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, vymenúvanie ani odvolávanie riaditeľa školy nepodlieha schvaľovaniu obecného alebo mestského zastupiteľstva.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že starosta sám rozhoduje o odvolaní/neodvolaní riaditeľa školy, ak na základe, napríklad záverov a zistení orgánov činných v trestnom konaní dospeje k záveru, že riaditeľ školy nejakým svojím konaním alebo nekonaním závažne porušil všeobecne záväzné právne predpisy.

Obecné zastupiteľstvo podľa platného právneho stavu v tejto veci nemá žiadne právomoci.

Poznámka na doplnenie: Do procesu výberu a vymenúvania riaditeľa vstupuje obecné zastupiteľstvo v súlade s ustanovením § 3 ods. 2 platným od 1. septembra 2015 len vtedy, ak starosta predloží zastupiteľstvu návrh na vyslovenie nesúhlasu s kandidátom navrhnutým radou školy na základe druhého výberového konania.